Feed on
Posts
Comments

Förstatliga skolan?

Utbildningsradions partiledardebatt som gick i SVT häromdagen hade som huvudämne det att flera av våra partier vill förstatliga skolan i Sverige.

Jan Björklund, som är vår utbildningsminister är mycket kritisk till hur kommunerna sköter skolan. Bland annat säger han det att resultatet har sjunkit konstant i ca 25 års tid sedan skolan kommunaliserades och att ingen kommun tar något ansvar för att lyfta det. Det måste till så kallade mattelyft och läslyft och kommunerna bör diskutera det.

Vänsterpartiets ledare Jonas Sjöstedt håller med, han ser också positivt på att förstatliga skolan. Dock är miljöpartiet och socialdemokraterna mot detta, då denna typ av fråga bryter alla traditionella skiljelinjer som finns mellan alliansregeringen och den rödgröna oppositionen. En fråga som alla partier dock var överens om är att alla lärare bör få en högre lön, även om det skiljer si åt i hur alla olika partier vill gå tillväga.

fp

(Visited 79 times, 1 visits today)

Leave a Reply