Feed on
Posts
Comments

Pride kommer till Kalmar!

Sitter och funderar på om inte vi som lärare skulle göra någonting för att delta i Pridefestivalen när den kommer till Kalmar. Så skriv in 12 september i almanackan!

Jag anser att det är väldigt viktigt att vi som lärare gör allt vi kan för att bidra till ungdomar inte har en massa fördomar mot olika typer av människor. Så jag personligen tycker att det är självklart att vi ska göra någonting för att delta i detta, har inte kommit på någon bra idé än bara. Eftersom festivalen är en lördag kan det bli svårt att göra något för avancerat eftersom vi inte kan kräva närvaro.

Har en kollega som arbetar i Karlskrona som deltog i deras Pridefestival i helgen och de hade ordnat T-shirtar med tryck som de gick med i paraden. Något sånt skulle vi ju också kunna göra, det är ju ett väldigt enkelt sätt att kunna delta i.

Om du med är intresserad, läs programmet här.

preideflaggan

(Visited 190 times, 1 visits today)

Leave a Reply