Feed on
Posts
Comments

Segregationen måste brytas

När jag pratade med min fastighetsmäklare idag, vi ska flytta under det kommande året, började jag tänka på samhället i vanlig ordning, och inte minst hur segregerat det är. Jag har kikat på bostäder i en rad olika områden, och varje gång är det lika tydligt om det rör sig om ett rikt eller lite fattigare område. Det här är ju också något som påverkar våra skolor också. Fattiga personer i fattiga områden hamnar i en viss skola, medan de rika hamnar i en annan skola. Hur ska vi lära oss att umgås, respektera och acceptera varandra om vi delar upp våra barn på det här sättet redan när de börjar i skolan? Det är bara att titta på olika skolors betygssnitt och rykte för att se hur det blir om vi fortsätter såhär. Hur är det med er? Hur ser ni på debatten om segregation i skolan och i samhället i stort?

Flicka i skolan

(Visited 1 times, 1 visits today)

Leave a Reply