Feed on
Posts
Comments

Svensk glasutbildning

Svenskt glas är uppskattat i hela världen. Tittar ni på engelska Antikrundan eller liknande program så dyker det ofta upp glasföremål från Sverige som bedöms och prisas. Traditionerna är långa och kunskapen om glasblåseri sträcker sig flera hundra år tillbaka i tiden. Det är allt från konstglas till vackra whiskyglas som tillverkas i de heta verkstäderna. Glasriket kallas ett område i Småland där glashantverket har riktigt hög kvalité och det är även där de två utbildningarna inom glasblåseri finns. Riksglasskolans utbildning pågår i två eller tre år. Det är en heltidsutbildning med 30 timmar i veckan. I utbildningen lär man sig alla stegen och arbetsmoment, det vill säga anfångare, uppblåsare, mästare och benmakare. Den andra utbildningen är Kosta glasskola, en skola som samarbetar med Kosta glasbruk. Det är en utbildning med mycket praktik och 15 veckor av utbildningen är arbetsplatsförlagd.

glas i ugn

(Visited 1 times, 1 visits today)

Leave a Reply