Feed on
Posts
Comments

Sommelierutbildning

För den som har ett brinnande intresse för mat och dryck, med betoning på dryck och skulle vilja ha möjlighet jobba extra inom restaurangbranschen. Då kan en sommelierutbildning vara något för dig! Där kommer du få lära dig allt från vilka glas till whisky som man använder vid servering till hur man kombinerar mat och dryck. Man är helt enkelt ett proffs på att kombinera olika slags drycker till olika slags maträtter. Det finns bland annat en utbildning vid Örebro universitet till sommelier. Den utbildningen heter Sommelier och måltidskreatör och är på 180 högskolepoäng. Utbildningen ges vid restaurang och hotellhögskolan vid Campus Grythyttan. För dig som vill gå en liten kortare utbildning snarare än att skola men som ändå är fullständig finns det en utbildning till Sommelier och matsalschef vid Restaurangakademin. Den utbildningen är en yrkeshögskoleutbildning som sträcker sig över 1 år.

Sommelierutbildning ligger rätt i tiden

(Visited 1 times, 1 visits today)

Leave a Reply